Oceľové konštrukcie ako súčasť moderných stavieb
Okrem tradičných stavebných materiálov, ktoré sa používajú pri stavbe objektu, sa stretávame v stavebníctve aj s oceľovými konštrukciami v rôznej podobe. Oceľ je súčasťou armatúr, používaných v betóne, tvorí rôzne kotviace a nosné prvky, napríklad konštrukciu schodiska, či balkóna, a mnohé iné konštrukcie, skryté, ale aj priznané. Moderné budovy pozostávajú čoraz z väčšej miery, práve z ocele.
Konštrukcie rôznych typov
Oceľové konštrukcie môžu byť postavené z tyčových alebo plošných prvkov. Z hľadiska ich namáhania a zaťaženia rozlišujeme tlačené alebo ťahané oceľové prúty a točené nosníky. V mnohých prípadoch je celková oceľová konštrukcia tvorená kombináciou týchto prvkov. Jednotlivé prvky sa spájajú zváraním, nitmi alebo skrutkami.
Typy oceľových stavieb
Stavby, ktorých značnú časť tvorí oceľ, sú v súčasnosti veľmi žiadané, najmä pre ich rýchle dodanie a montáž, dostupnú cenu a minimálnu údržbu. Oceľ, ktorá odoláva ťahu, v kombinácii s betónom, odolávajúcim v tlaku, tvoria spolu jedinečný systém pre stavby, akými sú napríklad montované haly, sklady, výrobné priestory, predajne, športové haly, stajne, či garáže.
Riešenie vnútorného priestoru
To, na aký účel bude hala slúžiť, je dôležitý ukazovateľ, na základe ktorého projektujeme jej nosný systém. Ak plánujete priestor rozdeliť na menšie miestnosti, nosnú konštrukciu budú tvoriť nosné piliere, na ktoré bude nadväzovať opláštenie, priečky a ďalšie prvky stavby. Samonosný systém bez pilierov vyžadujú najmä haly, určené pre šport, výstaviská a ostatné objekty, v ktorých je dôležitý veľký vnútorný priestor bez stĺpov. Každopádne, každá stavba je svojim spôsobom špecifická, určená na iný účel, preto ku každému klientovi pristupujeme individuálne a vypracovávame projektovú dokumentáciu s ohľadom na jeho požiadavky.
Protipožiarna ochrana
Napriek tomu, že oceľ je vynikajúcim materiálom, často používaným v stavebníctve, má jednu nevýhodu, a tou je jej nízka požiarna odolnosť. Vplyvom vysokej teploty dochádza k jej zmenám a deformáciám, až k roztaveniu. Za účinnú ochranu proti týmto deformáciám sa považujú rôzne doplnkové stavebné úkony, ktoré účinne izolujú oceľ od prípadného zdroja tepla. Je to napríklad obloženie konštrukcie izolačným obkladom, použitie špeciálnych tmelov, omietok a náterov.
V posledných rokoch vidíme, ako výrazne oceľ prenikla do stavebníctva a stala sa jedným z najpoužívanejších stavebných materiálov. Jej všestranné využitie, odolnosť voči korózii a vynikajúce nosné vlastnosti sú hlavnými dôvodmi na jej obsadenie aj v stavbách našich klientov.