Kotvenie oceľovej konštrukcie
Pri stavbe domu je veľmi dôležité dbať na presnosť a pevnosť jeho základov. Montované haly, napriek tomu, že nejde o murované objekty, majú rovnako dôležité požiadavky pre ich ukotvenie a pevné spojenie so zemou. Kľúčová je preto otázka kvalita návrhu a prevedenie kotvenia.
Projekt kotvenia oceľovej konštrukcie
Projekt ukotvenia oceľových konštrukcií vypracovávajú dvaja projektanti - oceliar a betonár. Ich úzka spolupráca zaisťuje kvalitu ukotvenia a bezproblémovú prevádzku konštrukcie po dobu niekoľkých desaťročí. Návrh vyobrazuje spôsob kotvenia, statický výpočet, geometriu a celkovú schému kotvenia konštrukcie.
Kotvenie priame alebo dodatočné
Obaja projektanti spolurozhodujú o tom, či bude kotvenie do betónovej konštrukcie zabudované už pri betonáži, alebo sa dodatočne prevedie pomocou chemických, či rozperných kotiev. V každom z uvedených spôsobov platia iné pravidlá kotvenia - predovšetkým je to vzájomná vzdialenosť kotiev, ich zaťaženie a minimálna vzdialenosť od okraja základného materiálu.
Na základe vzájomnej spolupráce oboch projektantov sa vypracuje tzv. kotviaci plán, v ktorom sú vyznačené typy a tvar kotviacich prvkov, ich zostavy, veľkosť a typ výstuže betónových pätiek.
Na výkresoch sú tiež vyšpecifikované zabudované kotviace prvky a ich súčasti, ktoré sú pri betonáži vkladané do debnenia. Pri osadzovaní kotviacich skrutiek musia byť riadne vyznačené možné montážne tolerancie a presnosť osadenia. Spolupráca oceliara a betonára je teda veľmi dôležitá a nevyhnutná.